מוזמנים לפגישת  הכרות ללא התחייבות. לתאום 054-6255344
 
 
------------------------------------
הכנת דוחות שנתיים, הכנת הצהרת הון, מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי
 
מרויחים מעל 640 אלף שח בשנה? יש לכם הכנסות פאסיביות בחול? יש הכנסות פאסיביות בישראל? מדווחים שכ"ד לפי מס שולי? - אתם חייבים בהגשת דוחות שנתי
 
שילמתם מיסי מקרקעין? שבח? ניתן לפנות למשרד לצורך בדיקת התשלום. רבים מקבלים החזרים בעקבות הטיפול במיסים הללו
 
מוזמנים לפגוש אותנו במשרדים בתל אביב או סגולה. לתיאום - 077-2307058 
054-6255344
 


שלום לכם!!!
נושא הכתבה הפעם: "תחביבים ההופכים לעסקים". בתחביב אנו עוסקים בד"כ בשעות הפנאי. לעיתים, הדבר מתפתח ומגיע למצב בו שוקלים לקדמו לכדי עסק, להקים עסק קטן בנוסף לעיסוקנו הקבוע, או לוותר על הקבוע לטובת העניין. שיקול זה מייצר שאלות ודילמות רבות, כמו: האם לפתוח עסק? עוסק פטור? עוסק מורשה? האם כדאי להירשם ברשויות המס לצורך פתיחת עסק קטן? האם חייבים להירשם ברשויות המס, או שאפשר "לבדוק " אם עובד או לא? האומנם אצליח להיות גם שכיר וגם בעל עיסוק עצמאי? - שאלות רבות ומגוונות.

אנסה לעשות מעט סדר ולענות על חלק מהשאלות הכלליות הנוגעות לרשויות המס. גם לאחריהן יוותרו שאלות ספציפיות לתחום העיסוק, עליהן אענה בפעם אחרת.

צעדים ראשונים לפתיחת עסק

מע"מ: כל עוסק חייב בפתיחת תיק במע"מ.

עוסק פטור:–בדרך כלל לעסק קטן, שהעוסק בו רשאי לבצע מכירות בשנת מס עד סכום מוגבל. (בשנת 2015 סך של 79,482 ₪). את הרישום מבצעים במשרדי מע"מ או בעזרת מייצג - יועץ מס או רו"ח. יש למלא טופס בקשה לפתיחת עוסק(ישנה רשימת מקצועות,לרוב חופשיים, שאינם רשאים לפתוח עוסק פטור). העוסק ינפיק קבלה לכל עסקה שביצע. הדיווח למע"מ יהיה אחת לשנה בסוף השנה.אולם, אין אפשרות קיזוז מע"מ מחשבוניות ההוצאות. יש חובת הגשת דוח שנתי למס הכנסה.

עוסק מורשה:עוסק זה, בדרך כלל, עוסק גדול יותר או שחייב על-פי החוק להיות עוסק מורשה. יש חובת דיווח למע"מ, אחת לחודש או חודשים, לפי קביעת הרשויות. על העוסק המורשה חלה חובת הוצאת חשבונית בתוספת מע"מ, אותה הוא גובה מהלקוח ומעביר למע"מ. העוסק רשאי לקזז את המע"מ מחשבוניות ההוצאות שלו.

התאגדויות נוספות: חברה בע"מ, מלכ"ר, עמותה ועוד סוגי התאגדויות. בפעם אחרת נדון בהם.
קיימת דעה שגוייה, שניתן לעבוד מספר חודשים ללא פתיחת תיק, וללא קבלות וחשבוניות ורק לאחר תקופה לפתוח תיק ברשויות המס, הדבר אינו נכון. על-פי דרישת החוק יש לפתוח תיקים ברשויות המס עם פתיחת הפעילות העסקית ולא לקבל תשלום מלקוחות בטרם פתחו את התיקים ברשויות המס.

מס הכנסה
עם פתיחת העוסק הפטור או המורשה, יש להמשיך ולפתוח תיק במס הכנסה. יש לבדוק מהם הוראות ניהול ספרים החלות על תחום העיסוק ולפעול לפיהן. לכל תחום עיסוק או פעילות יש הנחיות ברורות כיצד לפעול ומהן ההנחיות המיוחדות בתחום.

יש להגיש למס הכנסה, מידי שנה, דוח שנתי המסכם את הפעילות העסקית - של ההכנסות והוצאות של העסק. כמו כן, את כלל ההכנסות כשכירים כולל של בני הזוג, את חישובי הפחת, תיאומי רכב ואחרים. חשוב לדעת, לעסק העובד מהבית מגיעים הוצאות מוכרות באופן יחסי מהוצאות הבית,מיסים, טלפון, חשמל וכדומה.

פתיחת תיק ניכויים במס הכנסה וביטוח לאומי: במידה ובכוונתך להעסיק עובדים, יש לפתוח תיק ניכויים במס הכנסה ובביטוח לאומי. לאחר פתיחת התיק יישלחו פנקסי תשלומים, באמצעותם יבוצעו התשלומים משכר עובדים.

ביטוח לאומי
רישום כעצמאי בביטוח לאומי: לאחר פתיחת העוסק במע"מ, יש גם להירשם כעצמאי ביטוח הלאומי. יש קטגוריות לצורך ההגדרה כעצמאי לפי מספר שעות עבודה שבועיות ולפי רווח לחודש

נושאים נוספים מול הרשויות:
1.      רישיון עסק: עוד לפני פתיחת העסק, יש לבדוק עם מח' הרישוי במקום המגורים או מקום העסק האם חייב ברישיון עסק.

2.    הנפקת חשבוניות מס וקבלות: חובה להטביע על מסמכים אלה את מספר העוסק, ציון סוג העוסק - פטור או מורשה. הפנקסים או החשבוניות הממוחשבות חייבות להיות ממוספרות עם נומראטור. חשוב ביותר: יש למלא חשבונית מס / קבלה מיד עם קבלת התקבול. לעיתים מקצועות ועיסוקים מסוימים דורשים תעודות או פנקסים מיוחדים, כמו תעודות משלוח, יומן רכב ועוד. כמובן, מומלץ להזמין כרטיסי ביקור, נייר פירמה ומעטפות שישמשו לניהול שוטף של העסק.
 
3.      מיסי עירייה/מועצה: יש לבחון ולברר אלו חובות חלות מבחינת מיסי עירייה/מועצה, אגרות רישוי לשילוט והגבלות שונות.

4.      ביטוח: יש להתייעץ עם סוכן ביטוח לגבי ביטוחים שיש לערוך לעסק, ללקוחות, לעובדים ולך באופן אישי. הביטוחים הנפוצים בעסקים הינם: ביטוח מבנה ותכולה, תאונות אישיות ואחריות מקצועית. ביטוחים נוספים לך ולעובדים: פנסיה, קופות גמל, ביטוח חיים וביטוח מנהלים.

בהצלחה רבה
לפרטים נוספים ממליצה להתייעץ עימנו בטרם קבלת ההחלטה לפתוח עסק

המידע לשרותכם, הנוסח הקובע הינו המופיע בפרסומים של מדינת ישראל .
כתובת לתגובות,שאלות ובקשות לחגית: Gabai_h@netvision.net.il
כתבה זו התפרסמה בעיתונים "ורדון" ו"כאן יואב".ס
 
טלפון משרד > 08-8680155 • פקס > 08-8581552 • טלפון נייד > 054-6255344
     
לייבסיטי - בניית אתרים